Sayı 01 Sayı 02 Sayı 03

SAYI 03

Black

Black “Benim hikâyemde sesler sessizliğe dönüşür, aydınlıkta karanlığa… Benim dünyam bu. Ne görülür ne de duyulur. Benim dünyamın tek ismi var: Siyah

Bu karanlıkta ne kadar yaşayabilirsiniz? Birkaç dakika, saat, gün? Bu karanlıkta 40 yıl yaşadım, son sınavımı 4 yılda verdim. 12 yıl boyunca her Pazar bu kiliseye gittim. Ama o Pazar özeldi. Tanrının dualarıma yanıt vereceğini hissettim. Tek duam öğretmenimin bana geri dönmesiydi. Dualarımın tanrıya ulaşması da uzun sürüyor kabul edilmesi de…”

“2005 yılında seyirciyle buluşan, Hint yapımı dram türündeki Black filmi; kör ve sağır bir kız olan Michelle McNally ile öğretmeni Debraj Sahai’nin başarı öyküsünü anlatıyor.

(Konu olarak; 19 aylıkken geçirdiği ateşli hastalık sonucu görme, işitme ve konuşma yetilerini yitiren, buna rağmen 5 lisan öğrenen, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüzen ve satranç oynayan ünlü ABD’li pedagog Helen Keller’dan esinlenilmiştir.)

Daha küçük bir bebekken görme ve işitme yetilerini yitiren Michelle; 8 yaşına kadar –kendi deyimiyle- hayvan gibi yaşamış, birçok kazaya sebebiyet vermiş ve o zamana kadar hiçbir tedavi başarılı olmadığı için babası onu akıl hastanesine yatırmak istemiştir. Annesi vasıtasıyla son çare olarak, karanlık dünyasına ışık yakacak olan öğretmeni ile tanışacaktır.

Zaman geçer, Michelle artık genç bir kızdır ve öğretmeni yaşlılıktan dolayı Alzehimer hastalığına yakalanmıştır. Debraj; evi unutur, Michelle’i unutur, hatta kendini unutur… Aradan 12 yıl geçer, Michelle öğretmenini bulur ve şimdi öğretmenlik sırası Michelle’dedir.

Yorum:
Anne ve babasının Michelle’in durumunu kabullenememesi, bu durum hakkında bilinçli olmayışları filmde açıkça görülüyor. Hatta öğretmeni Michelle’i eğitirken bile onun bağımsızlığını anne-baba içgüdüsüyle –farkında olmadan- elinden almaya çalışıyorlar. Zaman ilerledikçe Michelle, başarılarıyla ilgi odağı oluyor ve aile bu sefer normal olan kızları Sara’yı ihmâl ediyor. Özel eğitimin ne kadar önemli olduğu, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerle daha çok ilgilenmek gerektiğini ancak bu durumun ne gibi sonuçlar ortaya çıkarabileceği de filmde çok güzel anlatılmış.

Ferhat KONCA

Fragman

Kaynakça

http://tr.wikipedia.org/wiki/Helen_keller (Erişim Tarihi: 17.03.2014)
Resim Kaynakları
1.Resim Url: http://balancece.files.wordpress.com/2011/06/black2005.jpg
2.Resim Url: http://balancece.files.wordpress.com/2011/06/black-1.jpg


Yorumlar

Yorumlarınızı bekliyoruz.