Sayı 01 Sayı 02 Sayı 03

SAYI 03

Sokak Şarkıcıları

Sizinde Hayatınızı Renklendirdiler

Sokak Şarkıcıları Yaşları 7 den 70 e, birbirinden farklı müzikleri olan, mutluluğun müziğini yapan renkli kişilerdir. Kimisi mühendis, kimisi okuyamamış, kimisi ailesi zoruyla istemediği bir bölümü okumuş fakat hiç bir zaman hayallerinden vazgeçmemiş ve hayalleri için çaba gösteren insanlardır.

Hiç ummadığınız bir anda belki stresli bir toplantıya, sınava ya da gezmeye giderken metro da, metro çıkışların da, yürüdüğünüz sokakta ansızın kulağınıza gelen o ses stresinizi alabilir. Yahut anılarınızı hatırlatabilir. (Tabi bu sizin şarkılara verdiğiniz öneme göre değişir ;) ) O her zaman bindiğiniz metroyu, o gri sokağı birden renklendirir. Sizin için sıradan olan bir günü bambaşka bir hale taşıyabilir.

Ülkemizde daha önceleri sokak şarkıcıları adına bişey yapılmamakla birlikte zabıtalar tarafından kovalanmıştır ve birçok ilde hala bu üzücü olay devam etmektedir. Fakat 2 Haziran 2012 de 1.Sokak Şarkıcıları Festivali Marmara Forumda gerçekleşmiştir. Diğer ülkeler de sokak şarkıcılarına gösterilen ilgi daha fazladır. Fransa da onlara sokaklarda belirlenmiş yerleri vardır.

İstanbul da ki 'Siya Siyabend' adında bir topluluk

sokak müziği yoktur, müzik sokakta da olmalıdır...
sokak oyunu yoktur, oyun sokakta da olmalıdır...
sokak sergisi yoktur, sergi sokakta da olmalıdır...
sokak sanatı yoktur, sanat sokakta da olmalıdır...
ve esasen;
sokak hayatı yoktur, hayat sokakta akmalıdır...

yorumunda bulunmuştur.

Hatice ELMA

Sokak Şarkıcıları'dan Seçmeler


Yorumlar

Yorumlarınızı bekliyoruz.