Sayı 01 Sayı 02 Sayı 03

SAYI 03

Giyilebilir Teknoloji

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, yaptığımız araştırmalarımız doğrultusunda yorumlar isek; Bilgisayar verilerinin (kullanıcı tarafından ya da geliştiriciler tarafından girilen) bilgisayarlar tarafından insanların hayal dünyalarına hitap ederek bu sanal dünyayı gerçekliğe yaklaştırma çalışmalarıdır.

Zenginleştirilmiş gerçeklik terimi bilgisayar literatürüne 1990 yılında Boeing üzerinde çalışan Thomas Caudell tarafından kazandırıldığı düşünülmektedir.

Bu gerçekliği sağlamak bilgisayar üzerindeki sensörler aracılığı ile çoğaltılarak ses, video, grafik gibi verilerin insanların gerçek dünyaya hitap edecek şekilde dönüştürülmesi, literatür ifadesiyle optimize edilmesidir.

Günümüzde artırılmış gerçeklik kapsamında bir çok teknolojik araçlarla iç içe olduğumuzu söylemek mümkün. En basitinden günümüzde hemen hemen herkes de olan Smartphone (Akıllı Telefon) vb. örneğini verebiliriz. Şimdi ise bunun gibi teknolojik birkaç aracı tanıtalım.

Günümüzde artırılmış gerçeklik kapsamında bir çok teknolojik araçlarla iç içe olduğumuzu söylemek mümkün. En basitinden günümüzde hemen hemen herkes de olan Smartphone (Akıllı Telefon) vb. örneğini verebiliriz. Şimdi ise bunun gibi teknolojik birkaç aracı tanıtalım.

UYGULAMA ÖRNEKLERİ

CYBERTECTURE AYNA
  1. Cybertecture, Hong Kong’daki herhangi bir evde görebileceğiniz sıradan bir aynaya benziyor. Buhara dirençli olan 80x50 cm ölçülerindeki ayna, banyonuzda gerçeklerinden farksız bir ayna gibi durmasına rağmen, dokunmanızla birlikte fütürist filmlerde gördüğümüz bir bilgisayara dönüşüveriyor.
  2. Bir akıllı telefonla geniş ekran televizyon karışımı bir teknoloji sunan Cybertecture, internet erişimi sağlıyor, hava durumu ve borsadaki değişimleri aktarıyor, sosyal medya ağlarına bağlanıyor, kilo ve yağ oranınız gibi çeşitli vücut değerlerinizi gösteriyor. Tabii bunlar yapabildiklerinin çok az bir kısmı.AKILLI AYAKKABI

Gün içerisinde ne kadar adım attığınızdan tutun boy ve kilo oranlarınızı öğrendikten sonra kalori hesabı bile yapabilen başarılı bir teknolojidir. Tam olarak bir üretime geçmediği için yaygınlaşmasından pek söz edemeyiz. Ama bu konuda en meşhurlarından birisi Nike firmasının üretmiş olduğu akıllı ayakkabıdır. Bu ayakkabının ismi ise Lunar TR+1.
GOOGLE GLASS

Bir çeşit kişisel asistan olarak tanımlaya bileceğimiz en ünlü giyilebilir bilişim araçlarından biri.


AKILLI SAAT

Samsung, Apple,Google ve benzeri birçok markanın akıllı saat üzerinde çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Akıllı saat ve akıllı telefon teknolojilerini birleştiren firmalar insan hayatında köklü değişiklikler yapacağa benziyor. 1,5 Ghz işlemci hızı, 8gb hafıza kapasiteleriyle bilgisayarın yerini alacağa benziyor.

AKILLI CEKET

Sporcular için özel olarak üretilmiş bu ceket performans verilerine göre ışıklı bildirim yayıyor. Kollarında ve önünde çıkartılabilir aydınlatma taşıyan Glowfaster ceketin özellikle akşam yapılan sporlarda kullanılması öneriliyor. Bluetooth LE teknolojisi sayesinde kullanıcının belirlediği hedefe göre sabit veya yanıp sönen ışıklarla uyarı veriyor. Harici olarak takılabilecek kalp atış sensörü sayesinde GPS kaydı da tutabilen ceket suya ve rüzgara karşı dayanıklı.
Emre KARAKAŞ

Kaynakça

http://www.posta.com.tr/yasam/teknoloji/HaberDetay/Google-Glass-i-test-ettik-.htm?ArticleID=216672
http://mashable.com/category/project-glass/
http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Glass
http://www.youtube.com/watch?v=JSnB06um5r4
http://www.teb.com.tr/bireysel/google-glass-uygulamasi.aspx
http://m.tamindir.com/video/intelden-giyilebilir-teknoloji-yarismasi_4331/?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com.tr%2F
http://www.stuff.com.tr/2014/03/giyilebilir-cihazlar-icin-android.html
http://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Kickstarterda-destek-arayan-akilli-sporcu-ceketi-performans-verilerine-gore-isikli-bildirim-yapabiliyor.htm
http://tr.wikipedia.org/wiki/Art%C4%B1r%C4%B1lm%C4%B1%C5%9F_ger%C3%A7eklik [Erişim Tarihi: 12.3.2014]
http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/gelecegi-sekillendirecek-teknoloji-artirilmis-gerceklik.html [Erişim Tarihi: 12.3.2014]
http://mfatihdogan.wordpress.com/yazilim/augmented-realitye-giris-artirilmis-gerceklik/ [Erişim Tarihi: 12.3.2014]
http://mfatihdogan.wordpress.com/yazilim/augmented-realitye-giris-artirilmis-gerceklik/

Yorumlar

Yorumlarınızı bekliyoruz.